UČENIK GABRIEL ČAJSA POZVAN JE ZA IZBOR EKIPE ZA SUDJELOVANJE NA EUROPSKOJ PRIRODOSLOVNOJ OLIMPIJADI 2021 (EOES 2021)

Autor: Danica Barbir, 31. 3. 2021.

Gabriel Čajsa, koji je prošle školske godine kao učenik 8. razreda naše škole osvojio 3. mjesto na državnom Natjecanju iz kemije (mentorica profesorica Stanislava Vencl), pozvan je za izbor ekipe za sudjelovanje na Europskoj prirodoslovnoj olimpijadi.

Ova prirodoslovna olimpijada održava se niz godina pod nazivom Prirodoslovna olimpijada Europske unije (EUSO – European Union Science Olympiad), a ove je godine promijenila ime
Radi se o natjecanju učenika do 17 godina u znanju fizike, kemije i biologije. Na olimpijadi sudjeluje po 6 učenika (dva tima po tri učenika) iz zemalja članica Europske unije. Timovi kroz dva dana rješavaju praktične zadatke iz prirodoslovlja.
Organizator ovogodišnje olimpijade je Mađarska. Natjecanje se trebalo održati u Szegedu (Mađarska) od 9. svibnja do 14. svibnja 2021. (https://u-szeged.hu/eoes2021/news). Zbog epidemiološke situacije natjecanje će se održati na daljinu u laboratorijima sudionika natjecanja. Sudjelovanje hrvatskih učenika organizira Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja.