UČENICI PREDMETNE NASTAVE OBILJEŽILI SU EUROPSKI DAN JEZIKA (26. 9.)

Autor: Danica Barbir, 18. 10. 2021.

Aktiv društvenih predmeta OŠ Trnjanska (Hrvatski jezik, Glazbena kultura, Likovna kultura, Engleski jezik, Povijest, Tjelesna i zdravstvena kultura, Vjeronauk, Njemački jezik, Talijanski jezik) obilježili su Europski dan jezika koji se već 20 godina obilježava 26. rujna. Cilj obilježavanja ovoga dana je motivacija ljudi za učenje stranih jezika, a osobito promocija višejezičnosti u Europi. Učeći strani jezik upoznajemo kulturu, povijest i ljude zemlje ili zemalja gdje je taj jezik služben. Tako dolazi do međukulturnog zbližavanja što automatski znači i manje predrasuda prema drugima i drugačijima.

Učenici 5. razreda na nastavnom satu Povijesti igrali su kviz o europskim jezicima i prikazivali prezentacije koje su sami pripremili.

Na satu Tjelesne i zdravstvene kulture europske jezike su prezentirali svojim plakatima.

Učenici 6. razreda su u sklopu predmeta Hrvatski jezik imali zadatak približiti nam pismo, jezik i povijest europskih jezika po izboru učenika.

Prezentacije učenika Stjepana Markušića, Ivana Dominika Divljaka i Dominika Biluša možete vidjeti u privitku.

U sklopu satova Likovne kulture, učenici 7.b razreda izrađivali svoje likovne radove u tehnici akvarela i flomastera (kombinirana tehnika).

Prvotna ideja za likovne radove je bila crtanje portreta svog kolege u klupi po promatranju. Osim portreta motivi su bili zastave , obilježja i jezici europskih naroda. Učenici i učenice su u likovnoj kompoziciji koristili elemente oblačića u kojima su upisivali riječi iz pojedinih jezika naroda Europe. Među motivima bilo je raznih zastava koje su upotpunili kompoziciju na majicama, maskama i u pozadini slike. Naročito je zanimljiva bila ideja učenika i učenica kao motiva  na slici osobe npr. osoba iz Španjolske razmišlja u jezicima ostalih naroda Europe te koristi riječi pozdrava.

Na SRO učenici 7.b razreda su imali  zadatak predstaviti europske jezike kroz hranu. Svaki učenik je dobio fotografiju jela i zadatak da istraži koje je to jelo i iz koje nam zemlje dolazi, napisati recept jela, napisati „dobar tek“ na pismu i predstaviti sebe na jeziku zemlje čije je to tradicionalno jelo. Uradcima učenika ukrasili smo naš školski pano. Učenica Nina Mate je napravila sočnu Schwarzwald tortu, tradicionalnu njemačku slasticu,  prema receptu koji je pronašla i time obradovala cijeli razred.

Učenici 7.a i 8.  razreda su na satu Engleskog jezika ovaj dan obilježili tako što su pročitali i odglumili u paru kratki dijalog na 22 službena jezika Europske unije.